Město pro byznys- Prostějov nejlepší

23.03.2018

Oficiální tisková zpráva k akci:

Na Olomoucku se nejlépe podniká v Prostějově

22. března 2018

Srovnávací výzkum Město pro byznys jasně ukázal, že Prostějov je v Olomouckém kraji pro podnikatelskou sféru nejaktraktivnějším místem. Zasloužil se o to vstřícný přístup radnice k podnikatelům i výhodné podmínky pro podnikání. Na stříbrné příčce se umístily Hranice a na bronzové Šumperk. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy.

Prostějov jde podnikatelům vstříc

Město dosahuje skvělých výsledků především v přístupu veřejné správy. Má v kraji vůbec nejnižší dluhovou službu, radnice velmi dobře podporuje veřejnou dopravu, má z hlediska podnikatelského obsahu nejlepší webové stránky, nabízí vysoký počet úředních hodin a elektronická komunikace s úřadem, která byla co do rychlosti a správnosti ověřena mystery testováním, je rovněž na vynikající úrovni. V oblasti podnikatelského prostředí se vítězné město může chlubit vysokým podílem podnikatelů a nízkou nezaměstnaností. Prostějov má také vysoký přírůstek obyvatel, což svědčí o tom, že se ve městě nejen dobře podniká, ale i žije.

"Jsme rádi a myslíme si, že si to opravdu zasloužíme, protože se vůči podnikatelům snažíme chovat velmi vstřícně, a to dlouhodobě. Vylepšili jsme webové stránky, jsou uživatelsky velmi přívětivé. Už patnáct let také nezvyšujeme daň z nemovitosti. Téměř nemáme nezaměstnané a to je něco, co velmi oceňujeme. Máme v průmyslové zóně další firmu, která nabízí práci i lidem, kteří nemají nějakou specifickou kvalifikaci. Ze strany podnikatelů je o Prostějov neustálý zájem," okomentovala vítězství primátorka Prostějova Alena Rašková.

V Hranicích se daří malým a středním firmám, potenciál Šumperka je v odborném vzdělávání

Hranice jsou druhým nejlepším městem pro byznys v Olomouckém kraji. Dobrá dopravní dostupnost a blízkost dálniční sítě se jednoznačně zamlouvá malým a středním firmám, jejichž počet je v krajském srovnání vysoce nadprůměrný. Radnice se může pochlubit vysokým podílem kapitálových výdajů. Bronzový Šumperk boduje nárůstem ekonomických subjektů, vysokým počtem studentů v odborném vzdělávání a nejnižším indexem stáří. Šumperská radnice nabízí občanům a podnikatelům vysoký počet úředních hodin.

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony

Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Celkové pořadí

 1. Prostějov
 2. Hranice
 3. Šumperk
 4. Olomouc
 5. Šternberk
 6. Mohelnice
 7. Litovel
 8. Přerov
 9. Zábřeh
 10. Lipník nad Bečvou
 11. Konice
 12. Uničov
 13. Jeseník

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí letos již podesáté podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Pořadí vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Pro pracovníky městských úřadů, podnikatele ale i veřejnost je sestavován unikátní žebříček nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem v ČR. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

David Pavlát